http://file.mihanblog.com//public/user_data/user_files/545/1633067/mdoroodian.jpg

اشاره:

اولین نشست هم‌اندیشی جمعی از پژوهشگران حوزه دفاع مقدس، روز یکشنبه 24 آذرماه در باغ‌ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد. در این همایش مطالبی را ارایه کردم که در ادامه از نظر مخاطبان گرامی، خواهد گذشت:

راوی و پژوهشگر در حوزه دفاع مقدس:

بیان کسب موفقیت‌ها در زمان حال با توجه به تجربیات گذشته موضوع پژوهش‌ها باید باشد

   درودیان با طرح این پرسش که نیاز ما در آینده چیست که راهنمای پژوهش ما هم در موضوع و هم در روش باشد؟ گفت: پاسخ به این پرسش منوط به پاسخ به این سؤال است که در درون واقعه جنگ چه امری واقعه را واقعه و تاریخی کرده است؟ آن چیزی جز مسئله جنگ نبوده است.

محمد درودیان راوی و پژوهشگر در حوزه دفاع مقدس در «اولین نشست هم‌اندیشی جمعی از پژوهشگران حوزه دفاع مقدس» که روز یکشنبه در باغ‌موزه دفاع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار شد، در آغاز با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در رابطه با پژوهش، مبنی بر اینکه «پژوهش باید با نیازها نسبت داشته باشد»، گفت: ما می‌توانیم هم گذشته‌مان را با این معنا نقد کنیم و طرح سؤال کنیم که؛ آیا راهی که تا به امروز طی شده، با نیازها نسبتی داشته است یا خیر؟ و آیا می تواند راهنمای ما برای آنچه در آینده باید انجام دهیم، باشد؟

وی افزود: در مورد این نسبت در گذشته باید گفت همین‌که ما در اینجا جمع شده‌ایم و این فرصت فراهم‌شده است تا در این مورد بحث کنیم، حاصل زحماتی است که در گذشته انجام ‌شده است. اما باید گفت این کافی نیست.

درودیان یادآور شد: امام خمینی(ره) به رزمندگان فرموده بودند؛ «میدان‌های نبرد شما در تاریخ ثبت خواهد شد.» بر این اساس تمام فعالیت‌هایی که دوستان ما در مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس انجام دادند، اهتمام به این بود که این فرمایش امام(ره) تحقق پیدا کند. بنابراین آنچه امروز در مرکز انجام‌شده را باید حاصل این اراده ببینند که راهنمایش امام(ره) بود.

وی در رابطه با کارکرد این مهم اظهار کرد: چون ما در سپاه جنگ را مردمی می‌دیدیم، در مقدمات کتاب‌هایمان از آگاهی مردم به‌عنوان هدف اصلی می‌نوشتیم. یعنی مسائلی را بنویسیم که مردم بدانند در جنگ چه گذشته است.

در ادامه درودیان با طرح این پرسش که نیاز ما در آینده چیست که راهنمای پژوهش ما هم در موضوع و هم در روش باشد؟ گفت: پاسخ به این پرسش منوط به پاسخ به این سؤال است که در درون واقعه جنگ چه امری واقعه را واقعه و تاریخی کرد؟ به نظرم چیزی جز مسئله جنگ نبوده است. یعنی آن چیزی که واقعه را تاریخی کرده و به دفاع مردم هویت داده است و چیزی به نام دشمن متجاوز شکل‌گرفته، مسئله جنگ است.

وی افزود: آن چیزی که ما امروز در حوزه دفاعی مانند؛ بازدارندگی، قدرت دفاعی و تهاجمی، همچنین نفوذ و قدرت منطقه ای داریم حاصل استفاده از تجربه دوران جنگ است.

محقق و پژوهشگر جنگ از ثبات امنیتی کشور و قدرت منطقه‌ای ایران، به‌عنوان دو دستاورد برجسته مقام معظم رهبری در مدت 30 سال رهبری ایشان در کشور نام برد و گفت:  اگر این دو مهم‌ترین میراث باشد، پس مسئله ما این است که تجربه جنگ ایران و عراق با همه خاطراتی که توسط تک‌تک رزمندگان و شهدا و خانواده‌های آن‌ها نوشته می‌شود و ما معترض به آن نیستیم، چه چیزی از این جنگ با این میراث و حفظ این میراث نسبت دارد؟ من معتقدم راهنمای پژوهش ما باید پاسخ به این سؤال باشد.

وی افزود: امروز آن کاری که ما داریم در حوزه تاریخ‌نگاری جنگ می‌کنیم، بهترین حالتش این است که جامعه را نسبت به ابعاد این حادثه تاریخی آگاه می‌کند و جزئیات این واقعه را روشن می‌کند اما نباید تاریخ را در تاریخ محصور کرد. اگر آینده با گذشته نسبتی نداشته باشد، تاریخ در تاریخ محصور خواهد شد. نسبت گذشته با آینده را باید با توجه به عبارت دومی که مقام معظم رهبری فرمودند «به این تجربه نگاه کنیم چه چیزی برای ما دارد؟» بررسی کنیم.

درودیان با تأکید بر بیان دستاوردهای امروز بر اساس تجربیات گذشته، بیان کرد: امروز وضعیتی که ما در منطقه داریم، حاج قاسم سلیمانی کیست؟ چه فکری دارد؟ چه چیزی را در جبهه مقاومت انجام داده است؟ چه نوع سازمان‌دهی را انجام داده؟ این‌ها چیزی نیست جز تجربه جنگ که با شرایط روز متناسب شده است. بنابراین باید ببینیم در آثار جنگ و آثاری که تا به امروز منتشر شده است، آیا در مجموع 10 خط وجود دارد که الهام بخش اتفاقات امروز  و پشیبانی کننده از «نظریه ایران قدرت منطقه ای» باشد؟

وی با اشاره به اینکه نیازمند نظریه‌ای هستیم که مبتنی بر تجربه جنگ باشد، گفت: ما به نگاهی به تجربه جنگ با عراق نیاز داریم که این نگاه از تجربه گذشته و جایگاه ایران به‌عنوان قدرت منطقه‌ای، پشتیبانی کند و الزامات تأمین قدرت بازدارندگی متکی بر آن تجربه در برابر تهدیدات را بیان کند و مهم‌ترین میراثی که مقام معظم رهبری که از خودشان بر جای گذاشتند را حفظ کند.